Počítač a funkce

Nerozdělávejte počítačovou skříň, ty trpaslíky není možno vidět, protože jsou děsně malí a ani mikroskop je neodhalí.  

Tak nějak lze princip funkcí počítače vysvětlit dětem a pro základní pochopení to naprosto dostačuje. Později se samy dopátrají, že je to nesmysl a že ty jedničky a nuly putují tak nějak samy a dělají to, co je naučil člověk, většinou programátor.  

Počítač má spoustu funkcí a některé jsou primárně určeny jen pro tu jednu. Například v továrně na řízení CNC strojů, v knihovně na záznamy o knihách a čtenářích a jinde zase k něčemu jinému. Ve světě i u nás doma jsou však stroje, které toho zvládají mnohem více, a to buď samy, nebo s nějakým dokoupeným programem. Většinou je ten dokoupený lepší než ten, co je v počítači již dodán.  

Takže nám může stroj sloužit jako přehrávač videa. Tím mám na mysli normální filmy, videoklipy, sportovní přenosy, prostě, dle příkazu člověka. Kvalita obrazu je pak již na tom, co stroj umí.  

starší počítač

Náš počítač lze použít na přehrání jakékoli hudby. Opery, nebo rocku, opět to, co mu poručíme.  

To, že nám slouží jako psací stroj snad ani netřeba psát. Můžeme jej použít jako kalkulačku, záznamník, kalendář, připomínač a já nevím co ještě všechno.  

To, co není v dodaném stroji, můžeme dokoupit, nebo stáhnout z různých zdrojů. A že těch věcí je. Pro někoho blbosti, pro druhého potřebná věc.  

počítač zvaný notes

Někdo potřebuje vylepšit fotografie, tak si stáhne program, který to umí. Nebudu jmenovat, abych nedělal reklamu. Upravuje fotky a ten druhý se diví, k čemu to je. On sám to nedělá, ale zase má stažený program, který mu hlídá sportovní zápasy a pomáhá na ně sázet. Což ovšem zase nechápe ten, co se zabývá fotografií.  

Vidíte, že počítač může skutečně sloužit skoro ke všemu. A hrát na něm hry? Ano, tohle jsem vynechal zcela úmyslně, protože to je téma na dalších sto článků. Ne-li více.