Když uniká v bytě voda, je to průšvih, ale ne neřešitelný

Úniky vody bývají naštěstí dobře řešitelné a poskytují nám mnohem více prostoru a času, než jiné havarijní situace, jako jsou např. úniky plynu nebo ohniska požárů. Tyto havarijní stavy řeší některé instalatérské firmy velmi promptně skrze havarijní servis, obvykle 24 hodin denně a po celý rok, bez výjimky jediného dne. Co bychom si však měli připomenout, je možnost těmto únikům resp. jejich značným škodám efektivně předcházet speciálními detektory.

vodovodní baterie

Detekce úniku vody je obor, který instalatéři v rámci své profese řeší poměrně často. Zkrotit vodu v domácnosti či ve firmách a ve společenských prostorách nebo na sportovištích není snadné, a tu a tam se, jak se říká, chybička vloudí. Může dojít k prasklině v potrubí či v armatuře vlivem únavy materiálu, mohou být porušená těsnění, některé spoje se mohou uvolnit, jiné zkorodovat nebo být poškozené povětrnostními vlivy. Ostatně, kdyby tomu tak nebylo, instalatéři by se asi neuživili.

Detekce vody poslechovou tyčí a formovacím plynem

Protékající vodu v domácnosti je někdy obtížné odhalit, zejména pokud praskne trubka ve zdi, na zdivu se vytvoří mokrá mapa, a vy přesně nevíte, kde je zdroj problému. K tomu se využívá tzv. formovací plyn s obsahem vodíku, který pronikne i tou nejmenší skulinkou, anebo akustické tyče Hykron, s nimiž odhalíte problém během velmi krátké doby. Toto řešení je výhodné zejména tehdy, potřebujete-li lokalizovat závadu s přesností na centimetry, abyste nemuseli bourat kvůli tomu celou podlahu nebo stěnu.

instalatérské nářadí

Detektory vody v domácnosti

Instalatér vám může doporučit umístit do bytu i detektor úniku vody s čidlem na podlaze, to se hodí např. v koupelně nebo v kuchyni, kde detektor ihned signalizuje problém, např. při závadě na ventilu u pračky, a zabrání vytopení sousedů pod vámi a dalším větším škodám na majetku. Tyto detektory jsou velmi levné, pořídíte je za pár stovek korun.