Zpracování kovů

Kov se opracovává již spoustu let, a začalo to nejspíše zlatem. Pokračovalo se mědi. Metalurgie se rozšířila do celého světa a používání kovů a jejich zpracovávání bylo dokázáno v mnoha historických kulturách. V dnešní době je již zpracování kovů sofistikovanější, než v dobách před tisíci let. Kovy se zpracovávají za pomocí lití, kování, studeným tvářením, válcováním, slinováním, obráběním, stříháním nebo tvářením. Všechny tyto technologie zpracování kovů jsou stále zdokonalovány a čím dál více se využívá moderních technologií i v této oblasti vědy.
Lití – lití kovů se využívá především při výrobě železa a oceli a využívá se při něm především pískových či voskových forem. Technologií je samozřejmě mnohem více.
kov v umění
Kování – kovářské řemeslo je velice oblíbené již spoustu let. Využívá se při něm vysoké teploty, kdy je rozpálený kov tvarován nárazy kladiva či kovacího lisu.
Válcování – jednoduchá technika, která spočívá v lisování kovu mezi dvěma válci. Lze provádět jak s rozpáleným, tak s chladným kovem.
Kovoobrábění – obrábění kovů je často využíván v moderních technologiích, kdy je využíváno kovoobráběcích strojů, jako jsou soustruhy, frézy či vrtačky. Používá se také velké množství dalších nástrojů, jako jsou například břity, popřípadě protahovací trn https://www.i-nastroje.cz/protahovaci-trny.
dvě podkovy
Lisování – lisování je jednou z technik, která pracuje s kovem za studena. Za pomocí lisu či bucharu se kov lisuje.
Kalení a cementování – technologie, které především zvyšují tvrdost, ale pro změnu zvyšují křehkost materiálu.
Zpracování kovů se v současné době stále zdokonaluje a to především kvůli důležitým technologiím, které potřebují kovy. Velké množství kovů se využívá ve stavebnictví, strojírenství, automobilovém průmyslu ale třeba i při tvorbě počítačové a mobilní techniky. Kovy nalezneme v podstatě skoro všude a bez jejich zpracovávání bychom na tom byli hůře, než naši předkové před tisíci lety.