Vzhůru za památkami z pražského letiště v Ruzyni

Pražské ruzyňské letiště se nachází na jejím západním okraji na náhorní plošině, odkud je zčásti zajímavý výhled na oblast Českého středohoří. Kdo tuto lokalitu dobře zná, jistě potvrdí, že za dobré dohlednosti lze od Přední Kopaniny a Tuchoměřic pozorovat i horu Říp.

Tímto vás chceme nalákat na víkendový výlet s pronajatým vozem z autopůjčovny letiště Praha, který si můžete zajistit přímo v areálu letiště, a máte možnost této příležitosti využít například pro cestování s vašimi přáteli ze zahraničí. Můžete jim naznačit, že krásná je nejen Praha a její historické památky, ale také jiné pamětihodnosti v okolí Prahy.

zřícenina hradu Okoř

Hora Říp je od pražského letiště poměrně daleko, a pokud se vám nechce zajíždět desítky kilometrů odtud, můžete zamířit k rotundě sv. Petra a Pavla, která tvoří dominantu bývalého slovanského hradiště Budeč. Zaujmout by vás mohla i zřícenina hradu Okoř s romantickým údolím Zákolanského potoka, kde měla kdysi chatu herečka a zpěvačka Laďka Kozderková.

výhled na horu Říp

Z ruzyňského letiště se však můžete vydat i na opačnou stranu, směrem na Hostivice, Rudnou, Loděnice, Svatý Jan pod Skalou a Srbsko a obdivovat královský hrad Karlštejn. Z Karlštejna to není daleko k dalšímu královskému hradu Křivoklát, a pokud vám středověké hrady imponují, mohli byste v rámci výletu zamířit i k hradu Český Šternberk anebo Kokořín.

hrad Křivoklát

V okolí Prahy se nachází i mnoho přírodních krás, zalíbit by se vám mohlo údolí řeky Berounky mezi Nezabudicemi a Zbečnem, přehrada Klíčava, Lánská obora, Koněpruské jeskyně CHKO Český kras. A patříte-li k milovníkům trampských osad, mohlo by vás oslovit prostředí Dolního Posázaví v úseku mezi Týncem nad Sázavou a Píkovicemi. Můžete tu alespoň na pár hodin odstavit vůz a projít se pěšky podél Sázavy po Posázavské stezce s mnoha zajímavými vyhlídkami na říční peřeje a krásnou okolní zalesněnou krajinu.