Proč si udělat před nákupem či prodejem nemovitosti odhad ceny?

Dnešní trh s nemovitostmi je velmi proměnlivé místo. Ceny se neustále hýbou, a je pravdou, že spíše směrem nahoru než dolů. Což může někoho nepříjemně zasáhnout. Pokud jste měli odloženou určitou částku na nemovitost například před půl rokem, věřte, že dnes už si zase zaplatíte o nějaká ta procenta víc.

S prodejem a nákupem nemovitosti je často skloňován pojem odhad ceny nemovitosti. K čemu vám ale takový odhad je?

dům

Při prodeji nemovitosti byste určitě neměli váhat a měli byste investovat do takového odhadu. Nejedná se o závratnou částku a navíc, některé realitní kanceláře, pokud prodáváte nemovitost prostřednictvím jejich služeb, vám udělají odhad zdarma a nemovitost vám pak i prodají.

V takovém případě je důležité udělat odhad nemovitosti proto, abyste zbytečně nepřišli o peníze. Kdo se v cenách nemovitostí vůbec neorientuje a snaží se prodat nemovitost na vlastní pěst, klidně se mu může stát, že sám sebe ošidí i o statisíce. Odhadce nemovitostí vezme v úvahu všechno, co se týče vaší nemovitosti a stanoví přesnou odhadovanou cenu. Vliv na ni může mít stáří nemovitosti, aktuální stav, kdy proběhla rekonstrukce, v jakém stavu jsou rozvody, střecha, okna, v jakém městě je umístěna, v jaké lokalitě se nachází, dostupnost zdravotnických služeb, potravin, městské hromadné dopravy a podobně.

nemovitost

Při nákupu naopak chráníte sebe, abyste prodejci nezaplatili více, než má prodávaná nemovitost skutečnou hodnotu. Někteří prodejci počítají s tím, že vzhledem k napjaté situaci na trhu a neznalosti kupců, prodají nemovitost i o několik stovek tisíc dražší, než je jejich skutečná cena. Pokud si chcete na nákup nemovitosti brát hypotéku, nevyhnete se odhadu nemovitosti. Banky ho totiž po žadatelích o hypotéku požadují.

Pokud si chcete předběžně zjistit cenu své nemovitosti, můžete využít cena nemovitosti kalkulačku Posudky Ostrava.